Середа, 27 квітня 2016 20:49

Готелі Умані: «Європа» чи «Ново-Європейський»?!

Автор Владислав Давидюк
Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)

У 2011 році мною було видано першу книгу «Історії уманських вулиць», в якій на основі історичних документів описано історію будинку по вул. Жовтневої революції №1, у якому на початку ХХ століття знаходився готель «Ново-Європейський».

         Останні публікації в місцевій пресі та виступи по телебаченню показують, що в місті є люди, які ставлять під сумнів факт знаходження у цьому будинку готелю «Ново-Європейського» і вперто називають його готель «Європа». Неправильна назва закріпилася і використовується й надалі через дві світлини, зроблені на початку ХХ століття. Невідомий фотограф сфотографував будинок з вул. Миколаївської (нині вул. Радянська) та вул. Дворцової (нині вул. Жовтневої революції) і на світлині помилково зазначив, що це готель «Європа».

 Щоб остаточно розвіяти сумніви стосовно назви готелю, звернемося до документів.

         На одній із світлин можна помітити, що крім неправильної назви готелю невірно вказана вулиця: зображено частину вул. Дворцової, а підписано як вул. Дворянська (нині вул. Л. Іскри). З цього можна зробити висновок, що фотограф був немісцевим, оскільки він не тільки не запам’ятав повну назву готелю, а навіть назву центральної вулиці.

         Газета «Провинциальный Голос» від 13 червня 1914 року у замітці «Сюрприз со второго этажа» повідомляла: «Вчера днем из окон Ново-Европейской гостинницы была выброшена коробка с нечистотами, попавшая на голову проходившему по Николаевской ул. г. Немировскому…».

   До нашого часу збереглося три видання адрес-календарів за 1904, 1911 та 1914 роки. У кожній із книг подається опис уманських готелів. Так от, у жодній з книг не згадується про готель з назвою «Європа». У всіх трьох виданнях згадується тільки готель «Ново-Європейський». У календарі за 1911 рік вказана навіть адреса готелю. Готель «Ново-Європейський» знаходився на розі двох вулиць – Дворцової та Миколаївської.

  У газетах, що виходили в місті на початку ХХ століття, взагалі немає згадки про готель «Європа», згадується тільки готель «Ново-Европейський».

  Про знаходження у цьому будинку готелю «Ново-Європейського» повідомляє газета «Уманська зоря» від 7 грудня 1947 року. У статті «Вулицею Жовтневої революції» відомий уманський історик, журналіст, краєзнавець М.Ф. Комарницький пише наступне: «Великим приватним готелем «Ново-Европейская гостинница» розпочинався довгий ряд будівель Дворцової вулиці. Проти готелю містилася незграбна, присадкувата дерев’яна будівля театру-цирку…».

  Таким чином історичні документи доводять, що у будинку №1 по вул. Жовтневої революції знаходився готель «Ново-Європейський». На будівлі, у якій нині знаходиться міський відділ міліції, розміщена пам’ятна дошка про те, що тут у минулому знаходився готель «Ново-Європейський» та насправді вона ніякого відношення до цього будинку немає, тут знаходилося «Уманське повітове земство».

Перерахованих документів досить, щоб у цьому питанні поставити остаточну крапку. А для цього пропоную пам’ятну дошку з міського відділу міліції перенести на вул. Жовтневої революції, 1, а на її місці почепити іншу дошку «Уманське повітове земство».

У цьому році місто відзначатиме 400-ту річницю найдавнішої писемної згадки про м. Умань. Якщо ми претендуємо називатися туристичним містом, то пора навести порядок у висвітленні її історії і не вводити в оману як туристів так і жителів міста. Сподіваюсь, що уманській громаді вистачить політичної волі повернути будівлям їхні історичні назви.

                                         Старший науковий співробітник

                                         Уманського краєзнавчого музею

                                         В. Давидюк

Прочитано 454 разів

Додати коментар


Захисний код
Оновити

http://www.zoofirma.ru/
 
CenterNews logo
Email logocenter-news@ukr.net
Phone logo093 343 58 85
Phone logo063 499 16 08
Phone logo050 134 17 22
Phone logo096 125 55 28
 

Копіювання будь-яких матеріалів сайту можливе тільки із зазначенням джерела інформації та з гіперпосиланням на «Center News»,згідно із положеннями Закону України “Про авторське право та суміжні права”. 

© 2016 Center News

 

http://www.zoofirma.ru/