Субота, 26 березня 2016 10:41

В книгах-календарях 1911 року уманчанам радили як правильно лікуватися та мити волосся

Автор
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Як доглядати за волоссям, чистити зуби, лікуватися від скарлатини, готувати отруту та багато інших порад розміщено в двох книгах-календарях «Адрес-календарь»(1904 р.) та «Весь Умань» (1911 р.). Відомий уманський краєзнавець, історик,  Владислав Давидюк видав нові дві книги із історією Умані.

Дві книги – дві історії. Хоч на перший погляд книги-календарі дуже схожі між собою, проте вони зовсім різні.

В «Адрес-кадендарі»  розміщена інформація про всі адміністративні установи, навчальні заклади, релігійні громади Умані 1903 року. Унікальність даної книги заключається в тому, що до інформації про кожну установу чи заклад додається інформація про штат : службовців, вчителів, лікарів, військових, власників торгівельних закладів та їхні особисті дані (місце проживання).

- У  «Адрес-календарі» перераховано все, що було в Умані. Починаючи від лікарів і закінчують начальниками станцій, адресами складів, банків та інших установ.  Фотографії поганої якості я замінив на оригінали фото із славного фотоархіву Ігоря Лідобардова, місцевого підприємця та колекціонера, - розповідає Владислав Давидюк. – Публікував книгу мовою оригіналу зі збереженням стилю викладу і всіх мовних особливостей час. Коштував такий календар у 1903 році 35 коп.

Календар містить додаток – план міста 1903 року із зображеннями та назвами усіх вулиць, а також із позначенням найважливіших адміністративних будинків.

Книгу-календар на 1911 рік «Весь Умань» вдалося видати завдяки бібліотекарю школи № 3 Олені Василенко. Вона зберегла книгу, яку їй  передала бабуся Докія Хроннікова, а й їй у свою чергу подарував  батько Петро Папіров, який придбав календар її у 1911 році.

  - Це один із перших відомих документів у якому за алфавітом подані прізвища домовласників міста початку ХХ століття. Виявляється, що в Умані в 1910 році слов’ян та поляків проживало дуже мало. Переважно мешкали євреї,- продовжує Владислав. - Календар дає повне уявлення про адміністративні установи, навчальні заклади, релігійні конфесії Умані 1910 року та їх місце знаходження.

Придбати книги можна у придбати в уманському видавництві «ВІЗАВІ».

Прочитано 370 разів

Додати коментар


Захисний код
Оновити

http://www.zoofirma.ru/
 
CenterNews logo
Email logocenter-news@ukr.net
Phone logo093 343 58 85
Phone logo063 499 16 08
Phone logo050 134 17 22
Phone logo096 125 55 28
 

Копіювання будь-яких матеріалів сайту можливе тільки із зазначенням джерела інформації та з гіперпосиланням на «Center News»,згідно із положеннями Закону України “Про авторське право та суміжні права”. 

© 2016 Center News

 

http://www.zoofirma.ru/